kmk11Pesimista stojí v daždi, optimista sa sprchuje pod oblakom

Merci

Publikované 11.05.2018 v 08:15 v kategórii Michael, prečítané: 6x

23.nov 2016
Minulý týždeň sme mali opäť speed-dating-rodičko a vrámci neho som sa dostala aj k Michaelovmu najobľúbenejšiemu učiteľovi. Od tohoto roku pribudla šiestakom (okrem latinčiny/angličtiny i) francúžština a ich triedu dostal mladý učiteľ (predpokladám, že len nedávno ukončil výšku). Na úplne prvom tohtoročnom rodičku, kde sa jednotliví pedagógovia predstavovali rodičom, nás zabával medzi iným svojimi výrokmi ohľadne "mŕtvych" pohľadov niektorých mládencov, ktorí skúmajú zasnene kdesi v diaľke život na Marse a na vnímanie francúžštiny na rodnej zemeguli im nezostáva potom žiaden priestor.

Pri našom druhom stretnutí som sa informovala, nakoľko mŕtvy je pohľad môjho syna.
Keďže francúžštinu ani ja, ani muž neovládame, jeho pokroky či neúspechy nevieme tým pádom objektívne posúdiť.
Vzápätí som sa dozvedela, že na rozdiel od budúcich vesmírnych vedcov, sa Michael venuje stavbe pyramíd. Ako materiál si volí ceruzky, pričom statiku zatiaľ nemá pod kontrolou či na dostatočnej úrovni. Občas sa mu stavba zrúti.

Keď som povedala učiteľovi, že sa so synom doma porozprávam, prerušil ma, že to vôbec nie je potrebné. Že Michael svojim počínaním nikoho neruší, nikomu neškodí. A vzhľadom na jeho výborné výsledky v škole to berie ako spôsob "ako sa sústrediť", prípadne ako lepšie spolupracovať. (Pretože i v niektorých pedagogických príručkách sa tvrdí, že existujú žiaci, ktorí sa pri ústnych odpovediach musia napr. prechádzať.)

Skladám klobúk pred učiteľmi, ktorí si to uvedomujú a reagujú podobne. S kľudom Angličana.
Napriek tomu som mu navrhla, že sa so synom porozprávam, aby v budúcnosti staval aspoň o čosi odolnejšie pyramídy!

xxx
Pochvala od anglictinarky

Druhy speed dating je uspesne za mnou. Poucena z toho predosleho som si lepsie rozhodila jednotlive terminy. Nech nekmitam chodbami s jazykom vyplazenym po kolena ako posledne. Zacala som prirodovedou (N&T). V kutiku duse som dufala, ze mi ucitelka tentokrat povie nieco ine, ale mylila som sa. Ktohovie, cim to je, ze sa chova, ako sa chova. Keby som si nepoznala syna, mozno by som si aj nechala nahovorit, co rozprava, ze je malo aktivny na hodinach, ale nastastie si sama este velmi dobre spominam na zopar svojich uciteliek a tie tiez nedokazali "stravit" nadanych ziakov.

A Michaelovi som doma radila, nech sa nadalej hlasi a nech sa netrapi tym, ze ona ho ignoruje.

Matikarka - pri nej som sa na zaciatku skolskeho roku obavala, ako ju deti prijmu, resp. ako budu zvladat jej hodiny, pretoze podla mna trpi nejakym tikom (strhava sa pocas rozhovoru, nedokonci myslienku) - no a kym si Michael navykol, mnohi s jej vysvetlovanim naozaj maju problemy. No a kedze je Michi v matike najlepsi z triedy, tak ma i ona rada jeho. Jedine - na com sa v podstate smiala - ze pise pomaly. Teda pomaly preto, lebo chce mat svoje zaznamy co najkrajsie. A to i farebne. Ona mu vzdy povie, "podciarkni si dolezitu info" a on stale a nadalej berie do ruk farebne pera na rozlisenie, cim pri vela farbach nestiha. Ale na druhej strane povedala: ale on tak rychlo chape teoriu, ze potom zasa dobehne ostatnych, co potrebuju viac casu na pochopenie. a

Po matematike sa mi podarilo vopchat do medzery v etike. Konecne som spoznala i tuto ucitelku (rano som sa este narychlo pytala Michaela, ako sa vlastne vola). Aj ona s nim je spokojna. Povedala, ze posledne trochu polavil, ale ze veri, ze to bolo iba chvilkove a on sa zasa zmobilizuje. A potvrdil to doma i Michael. Ze posledne polavil...

No a nakoniec prisla na rad anglictinarka. Ked sme ju na prvom rodicovskom spoznali, bola hviezdou vecera. Zhodli sme sa s inymi pritomnymi, ze to bolo kabaretove predstavenie. Deti to uz az tak srandovne nevideli. Pravdepodobne im na zaciatku pristrihla kridla, co ale nie je na skodu.

Pri poslednom rodicovskom som nedostala termin, no vopchala som sa na dve minutky do kratkej pauzy a aspon je trochu vysvetlila, ako je to s M. spievanim.

Ked som dnes vosla do triedy, privitala ma otazkou: Chcete sa pytat vy, alebo mam zacat ja?

Ta otazka ma mierne vystrasila, ale to, co nasledovalo, bolo to najkrajsie, co si moze hociktora mama priat pocut o vlastnom dietati. Ta sprska pochval mi vyrazila dych. Je tretia v poradi, ktora sa o nom takto rozplyvala. Ale ako jedina ho opisala nielen z postavenia ziaka, ale i ako osobnost. Pritom nezabudla zdoraznit, ze ho pozna i trochu inak, lebo boli dva dni na skoleni "Klassensprecher". Zdoraznila, ze je nielen vyborny ziak (jej najlepsi), ale aj socialne neskutocne vyspely. Drzi triedu pokope, vyciti, ked niekto nie je vo svojej kozi, je napomocny, je velmi vnimavy a rychlo sa uci, je nadmieru cielavedomy, ctiziadostivy, ale to nie je v jeho neprospech, lebo on to nezneuziva, ked spravi chybu, je nespokojny sam so sebou alebo ho to mrzi, je nabity pozitivnou energiou ... a ja som pocuvala s otvorenymi ustami, ako ma prijemne prekvapila. Ze za nim nevidi iba ziaka. Ale vystihla presne to, aky je. Klobuk dolu, pani ucitelka. Kus tej ziary z nej urcite presiel i na mna a ja som sa cestou domov usmievala ako slniecko...


27.4.2016

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?