kmk11Pesimista stojí v daždi, optimista sa sprchuje pod oblakom

Starý dlh splatený

Publikované 02.07.2018 v 20:42 v kategórii Družina, prečítané: 5x

Túto sobotu sa konalo naše v poradí už tretie školenie s tou istou dámou v priestoroch družiny, tentokrát na tému Predpuberta a problémy s ňou spojené.

V dnešnom pretechnizovanom svete, kde sa informácie šíria tisíckrát rýchlejšie, detailnejšie a do všetkých, i tých najskrytejších kútov sveta, sa i spomínaná vývojová fáza prejavuje u detí o čosi skôr a v iných rozmeroch, než za mojich mladých čias.

Na začiatku nás preto školiteľka vyzvala, aby sme si vo dvojiciach sami pripomenuli, ako toto ťažkéobdobie prebiehalo u nás doma. Čím sme našich rodičov potrápili my alebo naopak oni nás.

Najviac nás rozosmialo priznanie šéfky, akou krátkou vetou ju dokáže odzbrojiť vlastná mama, keď sa jej sťažuje na svojich tínedžerov (má ich doma štyroch):

- Starý dlh splatený!!!

Nechcem teraz príliš detailne zachádzať do teórie, ktorú si i tak v prípade záujmu môže každý sám naštudovať z odborných publikácii. Skôr si chcem pre seba uchovať pár bodov do budúcnosti ako drobnú pripomienku na okraj.

Nech mám akú-takú lektúru, keď bude u nás doma najdusnejšie... lebo puberta sa nakvartírovala už i ku nám. A tak dúfam, že sa odsťahuje čo najskôr a nezanechá za sebou žiadne väčšie škody.

Naša školiteľka sa pred pol rokom (vlastne v týždeň môjho úrazu) presťahovala z Mníchova na vidiek. Do prekrásnej oblasti Chiemsee. Podľa jej vlastných slov nič lepšie s mužom spraviť nemohli. A hneď svoju výpoveď zakomponovala i do aktuálnej témy. O koľko kľudnejší život poskytuje deťom vidiek. Relaxáciu, voľnosť a samostatnosť, ktoré si pretermínované mestské deti nemajú možnosť v podobných dimenziách vychutnať.

Habitát veľkomesta funguje podľa úplne iných pravidiel. Bývanie natesno, zlý vzduch, uponáhľaný život. Živná to pôda pre konflikty rôzneho druhu.

Puberta je i obdobie v živote detí:


a zvyšok je tu

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?